Մաքսային ծառայության տերմիններ
Ազատ տնտեսական գոտի - Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հատուկ սահմանված տարածք է՝ մեկ կամ մի քանի առանձնացված շենքերի, բաց հրապարակների համախումբ, որտեղ «ներմուծում ազատ տնտեսական գոտի» մաքսային ռեժիմով բաց թողնված ապրանքների նկատմամբ կարող են իրականացվել մաքսային օրենսգրքի 472 հոդվածով նախատեսված գործողությունները
Անհաղթահարելի ուժ - անձի ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը խոչընդոտող` նրա կամքից անկախ գործող և անկասելի ուժ կամ երևույթ
Անձինք - Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսդրությամբ կարգավորվող հարաբերությունների մասնակիցներ և պոտենցիալ մասնակիցներ
Անմաքս առևտրի խանութներ - մաքսային հսկողության գոտում առանձնացված տարածքներ, որտեղ թույլատրվում է իրացնել բացառապես «ներմուծում անմաքս առևտրի խանութ» մաքսային ռեժիմով բաց թողնված ապրանքները
Ապրանքի ծագման երկիր - երկիր, որտեղ ապրանքն ամբողջությամբ արտադրվել կամ վերջին անգամ ենթարկվել է բավարար վերամշակման: Ծագման երկիր կարող է դիտվել երկրների խումբը, մաքսային միությունը, աշխարհի կամ որեւէ երկրի տարածաշրջանը
Ապրանքներ - Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով տեղափոխվող բոլոր տեսակի առարկաներ ու իրեր, այլ գույք, այդ թվում` արժույթ, արժութային արժեքներ, էլեկտրական, ջերմային և այլ տեսակի էներգիա, փոխադրամիջոցներ, բացառությամբ սահմանված տրանսպորտային միջոցների, իսկ տրանսպորտային միջոցներ են համարվում բոլոր տեսակի փոխադրամիջոցները, որոնք օգտագործվում են Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով ուղևորների և ապրանքների միջազգային տեղափոխման նպատակով, այդ թվում` բեռնարկղերը (կոնտեյներները) և այլ օժանդակ փոխադրամիջոցները
Ապրանքներ տեղափոխող անձ - ապրանքների սեփականատեր, գնորդ հանդիսացող կամ ապրանքների նկատմամբ տիրապետման կամ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ապրանքներն իր անունից սույն օրենսգրքով նախատեսված կարգով տնօրինման լիազորություններով օժտված անձ
Արտահանում - ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների դուրսհանում Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածքից
Ժամանակավոր ներմուծում ՀՀ մաքսային տարածք եւ ժամանակավոր արտահանում այդ տարածքից - ներմուծումը ՀՀ մաքսային տարածք` այդ տարածքից հետագա արտահանման պայմանով  եւ արտահանումը ՀՀ տարածքից` այդ տարածք հետագա ներմուծման պայմանով
Ծագման հավաստագիր - վկայական, որը հաստատում է ապրանքի ծագման երկիրը
Հայաստանի Հանրապետության անձինք - Հայաստանի Հանրապետությունը, համայնքները, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես կամ առավելապես բնակվող քաղաքացիություն չունեցող անձինք, Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ստացած անհատ ձեռնարկատերեր և կազմակերպություններ
Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահման - Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածքի, ազատ մաքսային պահեստների և ազատ տնտեսական գոտիների սահմանագծեր
Հայաստանի Հանրապետության ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների ներսբերումը Հայաստանի
մաքսային սահմանով տեղափոխում - Հանրապետության մաքսային տարածք կամ դուրսհանումն այդ տարածքից` ներառյալ միջազգային փոստային առաքումները, խողովակաշարով և էլեկտրահաղորդման գծերով փոխադրումները
Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածք - Հայաստանի Հանրապետության ցամաքային, ջրային և օդային տարածք
Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող ֆիզիկական անձանց անձնական օգտագործման գույք - ֆիզիկական անձի անձնական գործածության օգտագործված իրեր, անձնական օգտագործման ավտոմեքենա և տնային օգտագործված գույք, որը չունի գործարանային փաթեթավորում ու պիտակավորում և ֆիզիկական անձի կողմից ձեռք է բերվել նախքան Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելը: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն առանձին ապրանքատեսակների համար կարող է սահմանել ֆիզիկական անձանց անձնական օգտագործման գույքի բնաիրային սահմանափակումներ
Հայտարարատու - ապրանքներ տեղափոխող կամ մաքսային բրոքեր (միջնորդ) հանդիսացող անձ, որը մաքսային մարմիններում հայտարարագրում և ներկայացնում է ապրանքները և տրանսպորտային միջոցները
Մաքսային կանոնների խախտում - անձի կողմից կատարված անօրինական գործողությունը կամ անգործությունը, որն ուղղված է ՀՀ մաքսային օրենսդրությամբ եւ մաքսային ոլորտին առնչվող միջազգային պայմանագրերով ՀՀ մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների մաքսային հսկողության եւ մաքսային ձեւակերպման սահմանված կարգի դեմ եւ որի համար օրենքով նախատեսված է պատասխանատվություն
Մաքսային հսկողության տարածք - մեկ կամ մի քանի առանձնացված շենքերի, բաց հրապարակների համախումբ, որտեղ մաքսային հսկողության ներքո պահպանվում են Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված և դեռևս որևէ մաքսային ռեժիմով բաց չթողնված ապրանքներ ու տրանսպորտային միջոցներ
Մաքսային հսկողություն - Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով և այլ իրավական ակտերով, ինչպես նաև միջազգային պայմանագրերով ամրագրված դրույթների պահպանման նպատակով մաքսային մարմինների կողմից իրականացվող միջոցառումների համակարգ
Մաքսային ձևակերպում - Մաքսային օրենսգրքին եւ այլ իրավական ակտերին համապատասխան ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների բացթողման համար սահմանված անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացում` մինչեւ որոշակի մաքսային ռեժիմով դրանց բացթողումը
Մաքսային միջնորդ (բրոքեր) - մաքսային ձևակերպումների և մաքսային հսկողության հետ կապված գործունեություն իրականացնող, մաքային օրենսգրքի 59 հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով լիցենզիա ստացած Հայաստանի Հանրապետության անձ, որը գործում է ապրանքներ տեղափոխող անձանց հանձնարարությամբ` իր անունից
Մաքսային պահեստ - մեկ կամ մի քանի առանձնացված շենքերի, բաց հրապարակների համախումբ, որտեղ մաքսային հսկողության ներքո կարող են պահպանվել «ներմուծում մաքսային պահեստ» ռեժիմով բաց թողնված ապրանքները
Մաքսային ռեժիմ - մաքսային քաղաքականության իրագործումը կանոնակարգող դրույթների համախումբ, որը որոշում է մաքսային սահմանով ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների տեղափոխման նպատակը և կանոնակարգում է մաքսային սահմանով ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների տեղափոխման կապակցությամբ առաջացող հարաբերությունները
Մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքի մաքսային արժեք - գործարքի գին, այսինքն՝ այն գումարը, որը փաստացի վճարվել է, ենթակա է վճարման կամ պետք է վճարվեր ապրանքը ներմուծման երկիր արտահանելու նպատակով ձեռք բերելու և մինչև Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանը տեղափոխելու համար
Մաքսային վճարներ - Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների տեղափոխման համար մաքսային մարմինների կողմից գանձվող` օրենքով սահմանված մաքսատուրք, հարկեր, տուրքեր և այլ պարտադիր վճարներ
Մաքսային փոխադրող -
սահմանված կարգով մեկ մաքսային մարմնից մյուս մաքսային մարմին մաքսային հսկողության ներքո գտնվող ապրանքների փոխադրումն իրականացնող և մաքսային օրենսգրքի 59 հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով լիցենզիա ստացած իրավաբանական անձ
Մաքսավճար - Մաքսավճար -    մաքսային օրենսգրքով սահմանված կարգով և չափով գանձվող, պետական բյուջեում հաշվառվող պարտադիր վճար, որն օգտագործվում է մաքսային գործի զարգացման և մաքսային մարմինների նյութատեխնիկական և սոցիալական բազայի ապահովման նպատակով
Մաքսատուրքեր - Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով ապրանքների տեղափոխման համար մաքսային օրենսգրքով ահմանված կարգով և չափով պետական բյուջե գանձվող պարտադիր վճարներ
Ներմուծում - ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների ներսբերումը Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածք
Ոչ սակագնային կարգավորման միջոցներ - օրենքով և այլ իրավական ակտերով սահմանված, միջոցներ, որոնք, ուղղակիորեն չազդելով մաքսային վճարների մեծության վրա, սահմանափակում են ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծումը և Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանումը
Սպառողների շահերի պաշտպանությանն ուղղված միջոցներ - ոչ սակագնային կարգավորման միջոցներ, որոնք ուղղված են Հայաստանի Հանրապետությունում ընդունված որակական և այլ ստանդարտներին, ինչպես նաև միջազգայնորեն ընդունված և Հայաստանի Հանրապետության կողմից ճանաչված չափանիշներին չհամապատասխանող ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների մաքսային սահմանով տեղափոխումը կասեցնելուն
Տիր կարնետ /TIR/ - բեռները ավտոտրանսպորտով սահմանն անցկացնելու մաքսային թույլտվություն` նվազագույն մաքսային արարողությունների պայմաններով
Տրանսպորտային միջոցներ - բոլոր տեսակի փոխադրամիջոցներ, որոնք օգտագործվում են Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով ուղևորների և ապրանքների միջազգային տեղափոխման նպատակով, այդ թվում` բեռնարկղերը (կոնտեյներները) և այլ օժանդակ փոխադրամիջոցները

Справочник таможенных терминов
Свободная экономическая зона -Комплекс одного или нескольких отдельных помещений, открытых площадок, где хранятся товары, выпущенные в режиме ,,ввоз на свободную экономическую зону ,на которых можно осуществить действия в порядке, установленном пунктом 472 таможенного Кодекса РА.
Непреодолимая сила -Действующие независимо от воли лица неотвратимые сила или явление, препятствующие исполнению им обязательств
Лица -Лица и потенциальные лица РА регулирующие таможенные отношения Кодексом РА
Магазин беспошлинной торговли -Выделенные территории в зоне таможенного контроля, где товары, выпущенные в режиме ,,ввоз в магазин беспошлинной торговли” в порядке, установленном настоящим Кодексом, реализуются под таможенным контролем
Страна происхождения товара -Страна, где он был полностью произведен или в последний раз был подвергнут достаточной переработке в соответствии с критериями, установленными настоящим разделом.
Товары -Товарами считаются все виды перемещаемых через таможенную границу Республики Армения предметов и вещей, иного имущества, в том числе валюта, валютные ценности, электрическая, тепловая и иные виды энергии, средства транспортировки, за исключением определенных транспортных средств. Транспортными средствами считаются все средства транспортировки, используемые для целей международных перевозок пассажиров и товаров через таможенную границу Республики Армения, в том числе контейнеры и другие вспомогательные средства транспортировки.
Лицо, перемещающие товары -Собственник товаров, лицо, являющееся покупателем, или лицо, наделенное полномочиями владения товарами либо наделенное в порядке, установленном законодательством РА, полномочиями распоряжаться товарами от своего имени в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Ввоз -Доставка на таможенную территорию РА товаров и транспортных средств
Временный ввоз на таможенную территорию Республики Армения и временный вывоз с таможенной территории Республики Армения -,,Временный ввоз” регулирует ввоз на таможенную территорию Республики Армения товаров при условии их обратного вывоза, временный вывоз”регулирует вывоз с таможенной территории Республики Армения товаров при условии их обратного ввоза.
Сертификат страны происхождения товара -Сертификат, который устанавливает страну происхождения товара
Лица РА -Республика Армения, муниципалитеты, граждане Республики Армения, постоянно или преимущественно проживающие в Республике Армения, лица без гражданства, получившие в Республике Армения государственную регистрацию, индивидуальные предприниматели и организации
Таможенная граница РА -Граничные линия таможенной территории, свободных таможенных складов и свободных экономических зон.
Перемещением через таможенную границу РАВвоз на таможенную территорию Республики Армения или вывоз с этой территории товаров и транспортных средств, включая международные почтовые отправления, транспортировку по трубопроводам и линиям электропередач
Таможенная территория РА -Сухопутная, водная территория и воздушное пространство Республики Армения.
имуществом личного пользования физических лиц РА -Считаются использованные предметы личного пользования, автомобиль личного пользования и использованное домашнее имущество физического лица, которые не имеют заводской упаковки и маркировки и были приобретены физическим лицом до его прибытия в Республику Армения. Правительством Республики Армения для отдельных ассортиментов товаров могут устанавливаться натуральные ограничения на имущество личного пользования физических лиц
Декларант -Лицо, перемещающее товары или являющееся таможенным брокером (посредником), декларирующие товары и транспортные средства и представляющие их таможенным органам
Нарушение таможенных правил -Совершенное лицом незаконное действие или бездействие, направленное против установленного таможенным законодательством Республики Армения и международными договорами Республики Армения, относящимися к таможенной сфере, порядка таможенного контроля и таможенного оформления товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Армения, и за которое настоящим Кодексом предусмотрена ответственность.
Територия таможенного контроля -Комплекс одного или нескольких отдельных помещений, открытых площадок, где под таможенным контролем хранятся товары и транспортные средства, введенные и еще не выпущенные из РА ни под какими таможенными режимами.
Таможенный контроль -Система мер, осуществляемых таможенными органами в целях соблюдения положений, закрепленных законами и иными правовыми актами РА, а также международными договорами
Таможенное оформление -Осуществление необходимых мер, установленных для выпуска товаров и транспортных средств в соответствии с настоящим Кодексом и иными правовыми актами, до их выпуска в определенном таможенном режиме
Таможенный посредник (брокер)) -Лицо Республики Армения, осуществляющее деятельность, связанную с таможенным оформлением и таможенным контролем, получившее лицензию в порядке, установленном пунктом 2 статьи 59 настоящего Кодекса, которое по поручению лиц, перемещающих товары, действует от своего имени.
таможенный склад -Комплекс одного или нескольких отдельных помещений, открытых площадок, где товары, выпущенные в режиме ,,ввоз на свободный таможенный склад”, могут храниться без таможенного контроля.
Таможенный режим -Совокупность регламентирующих реализацию таможенной политики положений, определяющих цель перемещения через таможенную границу товаров и транспортных средств и регламентирующих отношения, возникающие в связи с перемещением через таможенную границу товаров и транспортных средств
Таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу -Сумма, которая фактически уплачена, подлежит уплате или должна быть уплачена для закупки товаров с целью их вывоза в страну ввоза и доставки к таможенной границе Республики Армения.
Таможенный перевозчик -Юридическое лицо Республики Армения, осуществляющий перевод из одного таможенного органа в другой, товар, находящийся под таможенным контролем и получивший лицензию в порядке, установленном пунктом 2 статьи 59 настоящего Кодекса.
Таможенный платеж -Установленные законом таможенная пошлина, налоги и другие обязательные платежи, взимаемые таможенными органами за перемещение через таможенную границу Республики Армения товаров и транспортных средств
Таможенные пошлины -Обязательные платежи, взимаемые за перемещение товаров через таможенную границу Республики Армения и уплачиваемые в государственный бюджет в порядке и размерах, установленных настоящим Кодексом
Меры нетарифного регулирования -Меры, установленные законом и иными правовыми актами, которые, непосредственно не влияя на величину таможенных платежей, ограничивают ввоз в Республику Армения и вывоз из Республики Армения товаров и транспортных средств
Меры, направленныe на защиту интересов потребителейМеры нетарифного регулирования, направленные на приостановление перемещения через таможенную границу товаров и транспортных средств, не соответствующих принятым в Республике Армения стандартам качества и другим стандартам, а также параметрам, принятым в международной практике и признанным Республикой Армения.
Тир карнет/TIR/ -Таможенное разрешение транспортировки грузов автомобильным транспортом через границу РА, минимальными таможенными процедурами. документ, дающий таможенное право перевозить грузы через границы автотранспортом
Транспортные средства -Все средства транспортировки, используемые для целей международных перевозок пассажиров и товаров через таможенную границу Республики Армения, в том числе контейнеры и другие вспомогательные средства транспортировки
Лицо, перемещающий товары -Ответственное лицо фактически перевозящий товары или транспортные средства.